Przepisy ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych z dnia 19 sierpnia 2011 r. (Art. 15.1.) oraz Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) (1.8.3.1) nakładają na przedsiębiorcę, który wykonuje przewóz drogowy towarów niebezpiecznych lub związane
z nim pakowanie, załadunek, napełnianie lub rozładunek, obowiązek wyznaczenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych (DGSA – Dangerous Goods Safety Advisor).
Towary niebezpieczne to takie materiały i przedmioty, których przewóz na podstawie przepisów jest zabroniony albo dopuszczony jedynie na warunkach określonych w przepisach ADR.
Doradca wykonuje obowiązki na podstawie przepisów podanych w ADR (1.8.3.3):
- śledzenie zgodności z wymaganiami dotyczącymi przewozu towarów niebezpiecznych (klasyfikacja, oznakowanie, dobór opakowań, dokumentacja, plan ochrony, dobór środków transportowych, wyposażenie pojazdów, stosowanie wyłączeń, raport powypadkowy),
- doradzanie przedsiębiorstwu w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych,
- przygotowywanie rocznego sprawozdania z działalności przedsiębiorstwa w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz inne zawarte w 1.8.3.3 ADR.
Współpraca z doradcą w znacznym stopniu zmniejsza koszty związane z prowadzeniem działalności związanej z towarami niebezpiecznymi oraz pozwala uniknąć kar administracyjnych nakładanych przez inspektorów inspekcji transportu drogowego na podstawie załącznika do ustawy z dnia 19 sierpnia 2011r. (Dz.U. z 2011 nr 227 poz. 1367).
Zasady współpracy:
- Współpraca odbywa się na podstawie umowy cywilnej.
- Rozliczenia miesięczne lub kwartalne lub inne proponowane – faktury VAT
- Ceny do negocjacji
Jestem członkiem Stowarzyszenia Doradców ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych.